Gå till vanliga hemsidan
Hiltunen
Foto: Bildbyrån
Pekka Hiltunen tar ett nytt år i Ryssland.

Fredag 10 Aug 2012 08:11

Lämnar Haparanda för Rysssland

Pekka Hiltunen, 34, återvände i våras till HaparandaTornio som en viktig pusselbit i klubbens jakt på elitserien. Nu väljer försvararen att utnyttja sin Rysslandsklasul och följer målvakten Marko Herajärvi till liganykomlingen Abakan.

Den finske landslagsspelaren tillhörde förra säsongen toppklubben Zorkij. Där blev det ingen fortsättning, istället skrev han på för HaparandaTornio.
När budet från Abakan i Sibirien dök upp valde Pekka att ta en säsong till ryska ligan.
Ett tufft besked för HaparandaTornio som sedan tidigare tappat liberon Lars Edvartsen till Örebro.
– Vi även känt till detta en tid vilket gjort att vi har varit aktiva på spelarmarknaden - allt för att förhoppningsvis hitta en kompetent ersättare till Pekka Hiltunen. Klubbens höga målsättning - mot Elitserien - kvarstår, skriver HT Bandy på hemsidan.